Showcases

Background Image

Header Color

Content Color

BACK TO TOP

Aktualnie

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

MAMY WYNIKI!

BUDŻET OBYWATELSKI MIASTA DARŁOWO NA 2018 ROK

 

 

W dniu 30 września 2017 r. zakończyło się głosowanie powszechne mieszkańców zmierzające   do wyłonienia projektów, które będą realizowane w 2018 roku      w ramach Budżetu Obywatelskiego.  Z ogromną przyjemnością przedstawiamy zwycięską piątkę:

 

I miejsce:  „Zakup defibrylatorów”- projekt zakłada zakup 7 w pełni automatycznych defibrylatorów, rozlokowanych w różnych punktach miasta. Do obsługi urządzeń nie jest potrzebne przeszkolenie, obsługa odbywa się według komunikatów wydawanych prze urządzenie. Defibrylatory będą umieszczone w budynkach, w których z reguły w godzinach 7.00-22.00 przebywają pracownicy (urzędnicy, obsługa), zawieszone w specjalnych szafkach metalowych w łatwo i ogólnodostępnych miejscach. Punkty rozlokowane w miejscach zapewniających bezpieczeństwo przed kradzieżą i dewastacją urządzeń, w okolicach dużych skupisk ludzi oraz skracających dystans z różnych części miasta do najbliższego defibrylatora. Przykładowe lokalizacje umieszczenia  defibrylatorów:

-Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,

-Urząd Miejski w Darłowie,

-Terminal Pasażerski w Darłówku,

-Zarząd Portu,

-Biblioteka Miejska w Darłówku,

- Zespół Szkół (Liceum) w Darłowie

-Darłowskie Centrum Wolontariatu.

 

II miejsce: „Białe soboty- badania lekarzy specjalistów- to program dla mieszkańców Darłowa pozwalający zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów: endokrynologa, diabetologa, alergologa, kardiologa, urologa. Ma on umożliwić mieszkańcom uzyskanie porady specjalisty bez skierowania oraz długiego oczekiwania. „Biała sobota” byłaby raz w miesiącu przez cały 2018 rok, w każdą z tych sobót dyżurowali by lekarze specjaliści. Każdy lekarz specjalista dyżurował by dwa razy w ciągu roku. Pacjenci zapisywaliby się na listę dostępną w Urzędzie Miejskim.

 

III miejsce: „Oaza zieleni i rekreacji przy dworcu” - głównym celem realizacji projektu jest zagospodarowanie terenu zielonego przy dworcu (ul. Wyspiańskiego) poprzez stworzenie oazy zieleni i mini placu zabaw dla dzieci. Zagospodarowanie terenu zielonego i stworzenie bazy roślinności rekreacji będzie odbywać się poprzez: wykonanie nasadzeń, przystosowanie obszaru dla potrzeb mieszkańców przez utwardzenie ścieżek, montaż małej architektury tj. ławki, przystosowanie obszaru dla potrzeb dzieci poprzez montaż urządzeń zabawowych.

 

IV miejsce: „Miejsce odpoczynku nie tylko dla rowerzystów” - w ramach projektu planuje się stworzenie miejsca odpoczynku poprzez ustawienie wiaty, stołu z ławkami, ławek, stołu do pin ponga, stojaka na rowery, koszy na śmieci i grilla w okolicach al. Jana Pawła II.   Dodatkowe wyposażenie miejsca w grill umożliwi turystom i mieszkańcom zorganizowanie spotkania rekreacyjnego. Miejsce odpoczynku pozwoli rowerzystom i pieszym na chwilę wytchnienia w dalszej drodze lub przeczekanie niekorzystnych warunków pogodowych.  Dodatkowo wyposażenie miejsca w grill i stół do ping-ponga umożliwi organizację spotkań na wspólnym odpoczynku i grillowaniu.

 

V miejsce: „Różana aleja spacerowa” - celem projektu jest stworzenie bindażu- krytego chodnika zamkniętego półkolistą kratownicą, podtrzymującą pnącza lub gałęzie drzew.  W ramach realizacji projektu wykonany zostanie metalowy stelaż podtrzymujący krzewy białych i czerwonych róż. Powstanie miejsce pobytu i spacerów w niezwykle pięknym otoczeniu – niczym w ogrodzie różanym, w świecie koloru i zapachu, wśród kwiatów. Różana aleja spacerowa powstałaby  przy placu J. Piłsudskiego lub w parku miejskim przy ul. O. D. Tynieckiego, w sąsiedztwie zabytkowej bramy.

 

Łącznie (forma papierowa i elektroniczna)  zagłosowało 2446 osób na 18 projektów oddając  w sumie 7338 głosów.  157 osób oddało nieważne głosy, m.in. przez: niespełnienie kryterium miejsca zamieszkania w Darłowie oraz  podwójnego zagłosowania (za pomocą kart papierowej i elektronicznej jednocześnie).

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim głosującym mieszkańcom. Głosy każdego z nas bowiem przyczyniają się  do budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz wspierają naszą lokalną darłowską społeczność.